Ogrzewanie

Ogrzewanie kablami grzejnymi

Rodzaje ogrzewania podłogowego

Podstawowe rodzaje ogrzewania to: ogrzewanie uzupełniające, ogrzewanie główne, ogrzewanie akumulacyjne i ogrzewanie strefy zimnej.

Ogrzewanie uzupełniające. Ogrzewanie podłogowe stanowi uzupełnienie innego systemu ogrzewania budynku np. kaloryfery, kominki itp. Takie rozwiązanie przyczynia się do zwiększenia komfortu ciepła i może być stosowane dla każdego rodzaju podłogi z każdym rodzajem wykładziny.

Ogrzewanie główne. Ogrzewanie podłogowe jako jedyne źródło ogrzewania jest bardzo efektywnym systemem grzewczym całego budynku. System ogrzewania jest zaprojektowany w taki sposób, aby oprócz ogrzania całkowitego, wszelkie straty ciepła zostały pokryte.

Ogrzewanie akumulacyjne. System ogrzewania akumulacyjnego zaprojektowany jest do zastosowania w domach, biurach i fabrykach, oraz wszędzie tam, gdzie istnieje możliwość pełnego korzystania z energii elektrycznej w czasie taryfy nocnej. Kable grzejne instalowane są w grubej warstwie (7-15 cm) betonu, który akumuluje wytwarzane ciepło podczas taryfy nocnej.

Ogrzewanie strefy chłodnej. Ogrzewanie strefy chłodnej jest zazwyczaj zalecane w domach lub budynkach z dużymi powierzchniami okien i drzwi. Kable i maty grzejne są instalowane od zewnętrznej strony większych powierzchni szklanych i są sterowane poprzez oddzielny termostat. Zalecana moc ogrzewania strefy chłodnej wynosi 200 W/m2. Więcej informacji na temat ogrzewania w strefach chłodnych znajdziesz w rozdziale 3.3. „Ogrzewanie akumulacyjne w podłodze betonowej”.

Ogrzewanie podłogowe w łazience

Aby nie uruchamiać głównego systemu ogrzewania w chłodniejsze dni, przed i po zimie (które służy do ogrzewania całego obiektu) proponujemy ogrzewanie z wykorzystaniem kabli grzejnych w strategicznych pomieszczeniach, które nagrzewa nam np. tylko łazienkę przed wieczorną i poranną ablucją.

Ogrzewanie podłogowe Comfort Heat można zainstalować praktycznie w każdej łazience. Elastyczność tego systemu sprawia, że zauważalnie zwiększa się komfort i wygoda wewnątrz pomieszczenia.

Dzięki umieszczeniu ogrzewania pod płytkami podłogi poczujesz zdrowe ciepło wokół Twych stóp, które powoli unosząc się ogrzewa całe Twoje ciało i daje uczucie pełnego komfortu na wysokości głowy.

W skład systemu łazienkowego ogrzewania podłogowego Comfort Heat wchodzą maty grzejne CTAE-160, CTAE-100 i termostat C510T.

Instalacja maty grzejnej Comfort Heat jest szybka i łatwa w wykonaniu, ponieważ jest zbudowana samoprzylepnego podwójnego przewodu o grubości zaledwie 3,8 mm. Taki system umożliwia równomierny rozkład ciepła w pomieszczeniu (pomijając strefy zimne). Maty grzejne są tak cienkie, że ich instalacja w warstwie kleju pod płytkami prawie nie wpłynie na poziom odłogi, jedynie niezauważalnie ją podwyższy. Maty grzejne Comfort Heat mają szerokość 0,5 m i są dostępne w różnych długościach.

Rozkład maty grzejnej w łazience

Termostaty programowalne nowej generacji C510T są dedykowane do ogrzewania pomieszczenia, co pozwala na bardzo szybką i precyzyjna regulację temperatury. Urządzenia są przystosowane do montażu na ścianie i wyposażone w podłogowy czujnik temperatury oraz programator czasowy. Elektroniczny termostat C510T posiada wbudowany zegar sterujący, by zapewnić największy komfort ogrzewania przy zużyciu jak najmniejszej ilości energii. Termostat można zaprogramować do automatycznego włączania ogrzewania w różne dni tygodnia. Jest to możliwe dzięki ustawieniu 4 zdarzeń dla każdego dnia, z czego każde ma inną zadaną wartość temperatury. Do większości instalacji dopasowany jest program domyślny, który jest obsługiwany przez termostat do momentu wgrania nowego programu tygodnia, dzięki czemu urządzenie jest bardzo proste w użyciu. Termostat C510T został wyposażony w funkcję adaptacyjną, która automatycznie zmienia czas załączenia ogrzewania w taki sposób, aby o wybranej przez użytkownika porze, została osiągnięta zadana temperatura. Funkcja może być regulowana przez cały rok, w zależności od warunków w pomieszczeniu.

Ciepło pochodzące z podłogi jest rozpraszane równomiernie po całym pomieszczeniu, co daje poczucie wysokiego komfortu i wygody. Dodatkowo, szybka reakcja systemu na zmiany zapewnia idealną temperaturę w łazience przez cały czas. Co więcej, łazienka zawsze pozostaje sucha, ciepła i przytulna.

Unikalna mata grzejna – CTAE-160 – jest samoprzylepna, dzięki czemu nadaje się do łatwej i szybkiej instalacji na podłodze (patrz. Rys.1). Matę grzejną należy rozkładać od jednej ściany w kierunku ściany przeciwnej, a następnie, po przecięciu siatki, rozkładać ją równolegle w kierunku odwrotnym (przy przecinaniu nie można uszkodzić czedrwonego przewodu!). Ten proces należy kontynuować, aż do pokrycia całej powierzchni ogrzewanej.

System przeciwoblodzeniowy dachu i rynien

Ochronę przed oblodzeniem dachów i rynien zapewnia system topienia śniegu i lodu Comfort Heat. Zabezpiecza on dachy, rynny i rury spustowe przed zamarzaniem i zaśnieżeniem przez całą zimę.

Ostre zwisające sople, rozrywanie przez lód o ciężkie zwały śniegu…

Stare budynki są często ofiarami lodu i śniegu, które niszczą fasady, dachy czy rynny. Dachy takich budynków są zazwyczaj słabo izolowanelub mają niedostosowaną konstrukcję. To wszystko powoduje, że woda dostaje się do wnętrza budynku, a uszkodzenie budynku podczas okresu zimowego staje się nieuniknione. Natomiast w przypadku budynków przemysłowych – duży płaski dach musi unieść masę śniegu i lodu przez całą zimę.
System topienia śniegu i lodu Comfort Heat rozwiązuje wszystkie problemy tego typu sprawiając, że budynki są zabezpieczone przed wszelkim śniegiem i lodem. System ogrzewania przeznaczony do instalacji na dachu składa się z kabli grzejnych, termostatów oraz akcesoriów do montażu. Instalacja systemu może zostać wykonana na każdym rodzaju dachu (metalowy, bitumiczny, płytki dachowe) jak również innych elementach dachowych (rynny, rury spustowe itp.).

System topienia śniegu i lodu Comfort Heat jest dobrą inwestycją w bezpieczeństwo i trwałość. Podczas, gdy słońce ogrzewa dach, topniejący śnieg spływa w doliny dachowe, do rynien i rur spustowych, gdzie zamarza i zamienia się w lód. W ten sposób odpływ wody zostaje zablokowany. W rezultacie elementy dachu są niszczone przez zaległy w nich lód, a ostre zwisające sople są bardzo niebezpieczne dla pieszych i samochodów. Uszkodzenia stają się nieuniknione, gdy nadciąga zima. System topienia śniegu i lodu jest również dobra inwestycją pod względem finansowym, ponieważ wymiana uszkodzonych rynien, dachu czy fasad dachowych jest bardzo droga.

System topienia śniegu i lodu na podjazdach, chodnikach

System topienia śniegu i lodu Comfort Heat umożliwia bezpieczne poruszanie się i jazdę podczas okresu zimowego oraz zapobiega uszkodzeniom budynków spowodowanych przez lód i śnieg.

Topienie śniegu i lodu

System topienia śniegu i lodu Comfort Heat jest w pełni zautomatyzowany. Termostat ETO2 automatycznie dostosowuje się do wymagań topienia i włącza ogrzewanie, gdy jest to niezbędne. Dzięki temu obszar ogrzewany nigdy nie jest oblodzony, ani zaśnieżony. Takie czynności, jak odśnieżanie czy solenie już nigdy nie muszą być stosowane, a wszelkie uszkodzenia spowodowane zamarzaniem nie stanowią już żadnego problemu.

Ekonomiczne ogrzewanie

Zastosowanie termostatów ETO2 i ETR2Comfort Heat z czujnikami wilgoci i temperatury gwarantuje optymalne zużycie energii. Koszty instalacji i obsługi systemu topienia śniegu i lodu Comfort Heat są nieporównywalnie mniejsze niż koszty odśnieżania i zasalania powierzchni. Ponadto można wykluczyć wszelkie koszty spowodowane uszkodzeniami przez śnieg, lód czy sól.

Zastosowanie przy każdym rodzaju nawierzchni

System topienia śniegu i lodu Comfort Heat doskonale nadaje się do zastosowania przy każdego rodzaju nawierzchni np. asfaltu, betonu czy też płyt chodnikowych. Ogrzewanie podłogowe można również zainstalować pod parkingiem, podjazdem, schodami zewnętrznymi czy też pod powierzchnią załadunkową bądź na moście.

źródło: comfort-heat.pl

Systemy Inteligentny Dom w Polsce, APA- VISION, F & F F&Home, Fibar Group - FIBARO, Z-Wave, HOMIQ, KOHER [Verso Technologies], DOMITO, Nexwell Engineering - NEXO, SAB SOLUTIONS, Synergia Tech - Synergia Home, Delta Dore, Sonos,Amazon Echo - Alexa, Google home, Majel, Bixby, SIRI, RTI, Speakercraft, Crestron, 3ID - GHC (GSM Home Control),Active Control - System automatyki GENUS,ATS - Kontrolery LAN, Automatyka Control - AMPIO iDOM, CITS - System automatyki CONHOME CYBERBUDYNEK - HOMS, Dom na sms, EAE Elektronik - Radiowy system automatyki domowej, Elektro System, Gryf Elektryk - IUVO, HAPCAN, iSys - eHouse, K&K Elektronik, S.T. Elektronik - HAS, Zetkom - STERBOX, Canathome, LCN, Hausbus, Schnittstellen, Domotik, Caraca, Cebus, KNX, LNO, Smarthome, x10, Dupline PDF, Dupline, Gavazzi-automation