KNX

KNX

 1. KNX/EIB pierwszy światowy standard.

KNX/EIB jest całkowicie nowym systemem elektroinstalacyjnym powstałym w 1990r. Został opracowany przez czołowych producentów europejskich firm jako system, który łączy ze sobą wszystkie elementy instalacji we wszelkich obiektach budowlanych. KNX powstał w wyniku połączenia trzech organizacji i jest on pierwszym tego typu standardem spełniającym wymogi Europejskiej Normy. Dzięki zastosowaniu jednego standardu przez wielu producentów z różnych branż, jesteśmy w stanie w prosty sposób zarządzać czy też oddziaływać na wszystkie systemy w obiekcie t.j. ogrzewanie, klimatyzacja, oświetlenie, rekuperacja, zaciemnianie, sterowanie bamami, roletami, wertikalami, zarządzanie energią. Wszystko po to aby zoptymalizować koszty, zapanować nad wszystkimi urządzeniami aby ich działanie wprowadzało komfort i bezpieczeństwo.

Technologia KNX\EIB jest standardem otwartym, co oznacza, że każda firma może prowadzać swoje urządzenia w tym standardzie,w tej chwili jest to ponad 260 firm.  Niezwykle szeroki asortyment, elastyczność oraz ciągły rozwój stawia KNX/EIB na dominującej pozycji w dziedzinie instalacji inteligentnych. Dla użytkowników tego systemu oznacza to dostępność niezależnego od producenta serwisu, stałe możliwości modernizacji oraz uniknięcie niebezpieczeństwa, ze system zniknie. Pewność działania poparta jest tysiącami zrealizowanych obiektów.

Poniżej część firm wykorzystujących w swoich produktach system KNX

standard KNX 001

YouTube Preview Image

2. Gdzie i w jaki sposób stosujemy KNX/EIB

 Urządzenia w standardzie KNX/EIB można znaleźć w coraz większej liczbie obiektów o charakterze biurowym handlowym oraz obiektach mieszkalnych. W ostatnich latach wypierają one konwencjonalne rozwiązania stosowane w układach automatyki budynków. Z naszych doświadczeń wynika, że są one lepsze zarówno w aspekcie technicznym, jak i funkcjonalnym oraz ekonomicznym.

System, ma swoje szczególne zastosowanie w BIUROWCACH, HOTELACH,  DOMACH ORAZ BUDYNKACH ADMINISTRACYJNYCH. System nie wykrywając obecności ludzi  wyłączy oświetlenie w biurach, klatce schodowej i w toaletach. Nie pozwoli na równoczesne otwarcie okien, podczas gdy w pomieszczeniu będzie włączona instalacja cieplna, zmniejszając tym samym koszty. Będzie czuwał, by ogrzewanie i klimatyzacja nie były włączone w tym samym momencie, w tym samym pomieszczeniu. Temperatura regulowana będzie automatycznie w zależności od temperatury otoczenia, a rolety w oknach opuszczą się w przypadku ostrego słońca. Nad bezpieczeństwem czuwać będzie system alarmowy reagujący na zagrożenia takie jak włamanie, pożar, zalanie.

SALE KONFERENCYJNE – nowoczesne  sale konferencyjne to zaawansowane systemy audio-video.  Mają Państwo możliwość sterowania dźwiękiem i obrazem z jednego pilota.  Takie pomieszczenie wyposażone w system składający się z dużej rozdzielczości ekranu i rzutnika, umieszczone w ścianie oraz wysokiej jakości urządzeń nagłaśniających, takich jak głośniki i mikrofony, pozwoli na profesjonalne prowadzenie spotkań i konferencji.  W małych salach można zastosować niewielkie estetyczne mikrofony, głośniki ukryte w ścianach czy sufitach. W dużych pomieszczeniach zaawansowany system nagłośnieni umożliwi bezproblemowe prowadzenie spotkań i konferencji, zwiększając komfort słuchaczom i mówcom. Dodatkowo zintegrowanie z systemami ogrzewania klimatyzacji, rolet, ekranem i systemem nagłośnienia.

INTELIGENTNY POKÓJ to komfort nie tylko dla gości, ale również dla właścicieli obiektu. Automatyczne obniżanie temperatury nieużywanych pokoi, gaszenie świateł w przypadku niewykrycia obecności osób w pomieszczeniu, automatyczny system klimatyzacji i tym podobne funkcjonalności pozwolą Państwu ograniczyć wydatki związane z energią elektryczną. Równocześnie goście wypoczywać będą w otoczeniu przyjaznym i niezwykle eleganckim i nowoczesnym. Pozbawionym zbędnych przewodów i włączników. Używając jednego pilota gość hotelowy będzie miał możliwość włączenia TV, światła, klimatyzacji, tworzenia nastrojowego oświetlenia.

Instalacja, która łączy w sobie wszystkie funkcje zarządzania budynkiem służy do załączania, sterowania, regulacji, sygnalizowania oraz nadzoru urządzeń elektrycznych instalowanych w budownictwie. Użytkownik systemu KNX/EIB w każdej chwili może zmienić funkcje poszczególnych elementów (np. danym wyłącznikiem nie chce już włączać lampy sufitowej, lecz opuszczać rolety) bez żadnych zmian w instalacji elektrycznej!

 3. Sterowanie KNX/EIB

Za pośrednictwem systemu KNX/EIB możemy sterować oraz nadzorować pracę urządzeń przeznaczonych do m.in.:

  • oświetlenia
  • ogrzewania
  • klimatyzacji oraz wentylacji
  • zarządzania energią
  • sterowania żaluzjami
  • komunikacji z innymi systemami
  • nadzoru i kontroli dostępu

Ponadto magistrala KNX/EIB to:

  • indywidualna temperatura dla poszczególnych pomieszczeń
  • kompleksowe sterowanie ogrzewaniem
  • współpraca z kolektorami dachowymi oraz pompami cieplnymi
  • optymalne sterowanie oświetleniem
  • komunikaty o stanach zakłócenia w pracy obiektu
  • zdalne sterowania oraz przeglądanie stanu parametrów technicznych

4. Zastosowanie systemu KNX/EIB, rozwiązania dla :

4.1 Sterowanie oświetleniem

System daje nam wiele możliwości sterowania oświetleniem jako jednemu z najważniejszych elementów budynku. Spędzając większość czasu w domu w godzinach wieczornych, mamy możliwość utworzenia scen świetlnych odpowiednich do danej sytuacji oraz okazji. Sceny te umożliwiają zintegrowanie wszystkich punktów świetlnych zainstalowanych w budynku w jedną całość, co daje nam komfort włączenia odpowiedniej konfiguracji świateł za pomocą jednego przycisku. KNX/EIB daje nam ponadto możliwość automatycznego załączania świateł pod naszą nieobecność, po zmroku czy w nocy.

4.2 Regulacja temperaturą 

Stosując KNX/EIB eksploatujemy naszą instalację grzewczą w sposób bardzo optymalny, a co za tym idzie wyjątkowo oszczędny. System pozwala na utrzymywanie indywidualnej temperatury w każdym z pomieszczeń, niezależnie od warunków panujących na zewnątrz. Inteligentna instalacja obniża temperaturę podczas naszej nieobecności, a przed powrotem wietrzy oraz ogrzewa do zaprogramowanej temperatury.

4.2 Sterowanie roletami, zasłonami

System zadba o to, aby rano rolety same się odsłoniły, a w godzinach wieczornych czy oglądania telewizji zasunęły co zapewni nam komfort. Zapewniają nam latem chłód, a zimą ograniczają straty ciepła. KNX/EIB pozwala na sterowanie z dowolnego miejsca oraz programowanie automatycznych zdarzeń co zapewnia wygodę i bezpieczeństwo.

4.3 Zarządzenie instalacją

 Jest wiele sposobów zarządzania instalacją budynku w standardzie KNX/EIB. Można nim zarządzać centralnie, przy pomocy komputera lub panelu dotykowego, ale możliwe jest również zarządzanie zdalne, przy pomocy telefonu komórkowego, PDA, czy komputera podłączonego do Internetu. Będąc poza budynkiem, w bardzo szybki i prosty sposób, możemy sprawdzić temperaturę w danym pomieszczeniu, stan alarmu lub zmienić nastawione parametry. Dotknięciem palca włączamy lub wyłączamy oświetlenie, obniżamy lub podwyższamy temperaturę oraz uzbrajamy system alarmowy.

4.4 Sterowanie dźwiękiem

System nagłośnienia wielopomieszczeniowego, umożliwiający słuchanie muzyki czy radia z jednego źródła dźwięku, w każdym pomieszczeniu. Pozwala to na umieszczenie jednego zestawu audio, a przy pomocy sterownika zamontowanego w każdym pomieszczeniu mamy możliwość wyboru źródła dźwięku, niezależnie od tego, czego słuchają inni użytkownicy. Dzięki temu masz możliwość odtwarzaniu dźwięku nawet w pomieszczeniach, gdzie nie zawsze jest możliwe umieszczenia sprzętu audio ze względu na warunki, czy charakter pomieszczenia.

 4.5 Symulacja obecności. Dzięki zainstalowanemu zegarowi lub panelowi, możemy załączać i wyłączać np oświetlenie, muzykę we wszystkich pomieszczeniach na dowolny czas symulując naszą obecność. Bezpieczeństwo. Poza ww funkcjami centralnymi „uzbrajając” nasz dom w dodatkowe czujniki ( czujnik zalania, dwutlenku węgla, dymu, ruchu, stację pogodową) stwarzamy nasz dom super bezpieczny. O wszystkich zaistniałych sytuacjach nie tylko alarmowych, możemy być poinformowani drogą telefoniczną lub Internet.

4.6 Monitoring oraz videodomofon

Monitoring więcej…

5. Korzyści z zastosowania system KNX/EIB

  • Funkcjonalność systemu

Nasz system może np.: zapalać światło w przedpokoju tylko w czasie, gdy przebywa w nim domownik, wyłączyć ogrzewanie wybranych pomieszczeń podczas nieobecności domowników, czy zagotować wodę na poranną herbatę o określonej godzinie. Jedynie wyobraźnia klienta jest wyznacznikiem zasięgu systemu inteligentnego domu.

  • Opłacalność w użytkowaniu

W zależności od rozbudowania systemu, zakup zwraca się od 1 miesiąca do 3 lat, po tym czasie już tylko oszczędzasz, a oszczędności sięgają nawet 80 %.

  • Wygoda, komfort, oszczędność czasu

Dzięki ID nie musisz „pamiętać o wszystkim”, po wyjściu ostatniego domownika system sam załączy alarm w tryb gotowości, zasunie rolety, wyłączy sprzęt RTV, AV, żelazko, światła itp., a także obniży temperaturę w pomieszczeniach.

Po męczącym dniu w firmie chciałbyś wrócić do domu, odpocząć i zrelaksować się. System ID sprawi, że poczujesz się w swoim domu komfortowo, oszczędzając swój cenny czas. Programując po raz pierwszy system , dopasujesz dom do Twojego rytmu życia. Od dziś zacznie on myśleć i wykonywać wiele czynności za Ciebie. Gdy z rana zadzwoni budzik, kawa już będzie na Ciebie czekać, a grzejnik w łazience włączy się odpowiednio wcześniej, aby w środku panowała idealna temperatura na poranny prysznic. Przestaniesz już martwić się czy Twój dom jest bezpieczny, gdy Ty pracujesz. Po wyjściu ostatniego z domowników ID załączy system alarmowy, zasunie rolety, odłączy niepotrzebny sprzęt i obniży temperaturę w pomieszczeniach. Nie martw się czy wyłączyłeś żelazko ID zrobi to za Ciebie. Instalując bezprzewodowy Internet będziesz miał pełną swobodę. Każdy z domowników będzie mógł surfować po sieci zawsze, kiedy będzie miał na to ochotę i w dowolnym miejscu, nawet w ogrodowej altanie. Możesz wygodnie sterować systemem ID używając pilota włączającego i wyłączającego odpowiednie funkcje. Jeden pilot posiadający najczęściej używane funkcje pozwoli Ci sterować różnymi urządzeniami. Systemem ID możesz również sterować wysyłając sms-a lub za pośrednictwem Internetu. Odtąd wyjeżdżając na wczasy nie będziesz już musiał martwić się o swój dom.

  • Ograniczenie zużycia energii elektrycznej i cieplnej

 5.1 Poprawa bezpieczeństwa  

System KNX/EIB daje nam nieograniczone możliwości sterowania oraz integrowania elementów instalacji związanych z bezpieczeństwem. Sygnały z instalacji alarmowej, czujników dymu, wilgotności, obecności, łącząc się pozwalają chronić obiekt przed uszkodzeniem oraz minimalizować następstwa wypadków losowych. Automatyczny włącznik świateł zareaguje, gdy czujnik alarmowy wykryje niebezpieczeństwo. 

5.2 Zwiększenie komfortu 

Zdalna kontrola urządzeń oraz zaplanowane zdarzenia kontrolowane przez jednostkę centralną EIB/KNX to gwarancja wygodnej eksploatacji budynku i jego kontroli w czasie naszej nieobecności. Programowalny interfejs daje możliwość pełnego dostosowania jego możliwości do potrzeb użytkownika zapewniający przy tym prostotę obsługi. W ten sposób, jednym naciśnięciem klawisza możemy wywołać scenę świetlną np. „Konferencja” lub wyłączyć światło w całym budynku, obniżyć temperaturę, zamknąć rolety i otrzymać na koniec potwierdzenie wykonania operacji.

5.3 Wzrost oszczędności energii

Poza korzyściami płynącymi z automatyzacji, które podnoszą jakość życia, Twój dom może stać się również bardziej przyjazny środowisku poprzez racjonalne gospodarowanie energią. W budynkach gdzie zastosowano sterowanie oświetleniem w oparciu o standard KNX/EIB oszczędność zużycia energii wynosi ok. 50%, przy wcześniejszym okresie zwrotu kosztów instalacji.

6. Koszty instalacji

Wbrew pozorom i powszechnym opiniom, koszty systemu KNX/EIB nie są, aż tak duże jakby się mogło wydawać. Oczywiście w porównaniu do tradycyjnych instalacji jest nieco droższa na etapie inwestycji, ale w zamian otrzymujemy radykalne oszczędności kosztów eksploatacji z takim systemem.
Nie wspominając już o bezpieczeństwie czy komforcie, jaki nam oferuje, a który jest bardzo trudno wycenić.

Budując czy remontując budynek, ponosisz ogromne koszty związane z jego urządzeniem i wyposażeniem. Rzeczy codziennego użytku wymieniamy jednak stosunkowo często. Zaś okres eksploatacji inteligentnej instalacji to minimum 30 lat, a możliwość ciągłego aktualizowania oraz poszerzania możliwości systemu KNX/EIB czyni niejednokrotnie taką instalację niezawodną i całkowicie sprawną przez cały okres użytkowania obiektu budowlanego.
więcej o systemie

Topologia systemu

Podstawową częścią struktury jest linia do której oprócz zasilacza podłączonych jest maksymalnie 64 urządzeń magistralnych. Linię można rozbudować o trzy segmenty liniowe, które zajmują miejsce jednego z 64 urządzeń. W każdym segmencie liniowym podłączone są: zasilacz, sprzęgło liniowe i kolejne urządzenie magistralne o numerach od 65-127, 129-191 oraz 193-255. Numery 64, 128 oraz 192 zarezerwowane są dla wzmacniaczy (sprzęgieł liniowych). Do każdej linii głównej można podłączyć do 15 linii poprzedzonych sprzęgłami liniowymi, a 15 linii głównych można łączyć w 15 obszarów. Każda linia główna poprzedzona jest sprzęgłem obszarowym. Do linii głównych i obszarowych można podłączyć urządzenia magistralne – maksymalnie do 64 elementów wraz z liniami podrzędnymi. Daje to możliwość rozbudowy systemu do maksymalnie 57 484 urządzeń. Wzmacniacz, sprzęgło liniowe czy obszarowe stanowią galwaniczną izolację wobec linii nadrzędnej, dlatego do każdego segmentu musi być dołączony kolejny zasilacz. W systemie KNX stosuje się dwa rodzaje adresów: adres fizyczny (określający miejsce urządzenia w systemie KNX) oraz adres grupowy (określający grupy urządzeń współpracujących ze sobą).

O systemie KNX

KNX jest zdecydowanie najbardziej rozwiniętym i dającym najwięcej możliwości systemem z tutaj proponowanych. Stanowi on ogólnoświatowy standard w tego typu rozwiązaniach. System ten zapewnia nam wszystko, czego moglibyśmy pragnąć w ramach nowoczesnej instalacji elektrycznej, alarmowej a nawet sprzętu AGD.

To nie tylko możliwość wyłączenia świateł jednym przyciskiem w momencie wyjścia z domu, automatycznego przymknięcia żaluzji przy zbyt silnym nasłonecznieniu, czy sterowanie temperaturą pomieszczeń w zależności od pory dnia i warunków klimatycznych, to przede wszystkim w pełni zintegrowany system sterowania i zarządzania energią elektryczną i cieplną, urządzeniami alarmowymi, multimediami i sprzętem gospodarstwa domowego.
Możliwości KNX ograniczone są jedynie wyobraźnią użytkownika tego systemu. Za pośrednictwem odpowiednio zaprogramowanego systemu mamy możliwość wyboru za pomocą pilota bądź panelu dotykowego jednego z wcześniej ustalonych schematów. Wybierając np. program „relaks” zaczyna nastrojowo przygasać światło, żaluzje zacienią zbyt ostre światło słoneczne, a z głośników sączy się muzyka. Taka nowoczesna instalacja oznacza również wiele oszczędności. Poziom natężenia oświetlenia (czyli zużycie energii elektrycznej) zależy od pory dnia, nasłonecznienia oraz ustawienia żaluzji. Sterowanie tymi ostatnimi odbywa się w zależności od panujących na zewnątrz warunków pogodowych, lub innych zależności np. czasowych. Ten system gwarantuje luksus i stylową nowoczesności, a dzięki oryginalnemu wyglądowi wyłączników systemowych również nietypowy charakter wnętrza. Ponadto wyłączniki systemu KNX znacznie zwiększają jego funkcjonalność w stosunku do wcześniej proponowanych systemów. Podobnie jak system Dupline KNX jest systemem magistralnym i topologia okablowania jest analogiczna. Inny jest rodzaj transmisji pomiędzy urządzeniami, inne jest również programowanie. Każde urządzenie magistrali programowane jest niezależnie i w programie konfiguracyjnym (ETS) posiada własną aplikację. Daje to znaczne zwiększenie niezawodności ale też możliwości urządzeń.

EIBA – KONNEX

Krótki przegląd europejskich systemów magistralnych

Wraz z początkiem lat osiemdziesiątych, nieustannie wzrastający stopień integracji elementów mikroelektroniki oraz trend związany z systematycznym obniżaniem ich cen, spowodował, że na rynku pojawiły się wymyślne urządzenia z branży instalacji budynkowych. Tendencja ta ułatwiła również proces tworzenia połączeń , pomiędzy niezależnymi, rozproszonymi systemami. Efektem tego, było podniesienie komfortu użytkownika, lepszego wykorzystania energii oraz wzrost poziomu bezpieczeństwa. Liczba potencjalnych aplikacji nieustannie rosła wraz ze wzrostem liczby urządzeń łączących dotychczas niezależne od siebie systemy. Warunkiem skutecznej wymiany informacji pomiędzy różnymi typami urządzeń, pochodzącymi od różnych producentów jest jednolity standard komunikacyjny.

Spośród wielu rozmaitych standardów komunikacyjnych magistral budynkowych, przebiły się tylko trzy europejskie systemy, tj. BatiBUS, EHS i EIB. Organizacje zostały założone w celu certyfikacji produktów, wprowadzania usprawnień we współpracy między zainteresowanymi określonym standardem, a producentami oraz koordynacji działań marketingowych.

BCI (BatiBUS Club International)
Międzynarodowy Klub BatiBUS (BCI) został założony 1989 roku, jako organizacja handlowa. Obecnie zrzesza on przeszło 80 członków. Zakres działalności obejmuje ogrzewanie, oświetlenie, sterowanie energią, systemy dostępowe, technologia informatyczna oraz komunikacyjna, inżynieria systemów, oprogramowania nadzorujące. Członkowie grupy pochodzą głównie z Włoch i Francji, natomiast technologicznym liderem jest francuska firma Groupe Schneider.

EHSA (European Home Systems Association)
Europejskie Stowarzyszenie Systemów Budynkowych (EHSA) zostało założone w 1990 roku. Na bazie systemów budynkowych, zostało założone przez kilka prężnie rozwijających się firm. Produkty zgodne ze standardem EHS nie osiągnęły fazy wejścia na rynek, niemniej jednak system Power-Line stworzony na bazie standardu EHS odniósł wyjątkowy sukces. Sprzedano kilka milionów sztuk modemów power-line przeznaczonych do instalacji domowych i budynkowych.

EIBA (European Installation BUS Association)
Stowarzyszenie Europejskiej Magistrali Instalacyjnej (EIBA) zostało założone w 1990 roku przez 15 firm, jako organizacja handlowa. Obecnie skupia ono ponad 120 członów, zajmujących się takimi sektorami jak instalacje elektryczne, grzewcze i sanitarne, alarmowe i dozorowe, producenci AGD, technologia informatyczna oraz komunikacyjna. Są to przedstawiciele Belgii, Danii, Wielkiej Brytanii, Włoch, Holandii, Hiszpanii, Francji, Austrii, Finlandii, Izraela. Jak dotąd przeszło 2000 tysiące firm współpracujących z EIBA sprzedało ponad 10 milionów elementów komunikacyjnych magistrali EIB. Dzięki temu standard ten osiągnął największy sukces rynkowy.

Stowarzyszenia EIBA zrzesza aż 110 członków produkujących powyżej 5 tysięcy różnych typów urządzeń, certyfikowanych przez EIBA. Instalowane są one przez rzeszę 70 tysięcy wykwalifikowanych instalatorów, używających tych samych oprogramowań ETS.

Rozwój rynku wykazał, że sam standard EIB nie obejmuje wszystkich zakresów aplikacji automatyki budynkowej. Dlatego, aby poszerzyć spectrum tych aplikacji zainicjowano proces łączenia standardów. Inicjatywa ta nosi nazwę Convergence i jej zadaniem jest:

  • Otworzyć dla systemu kolejne rynki takie jak HVAC.
  • Podnieść atrakcyjność systemu przez dodanie kolejnych mediów transmisyjnych, takich jak częstotliwość radiowa.
  • Dodanie łatwiejszych trybów instalacji, takich jak Easy-mode i/lub Automatic-mode wymagających od instalatora mniej wysiłku.

Konnex

W związku z tym, że europejski runek magistral domowych był bardzo podzielony, producenci automatyki domowo-użytkowej wstrzymywali się z podjęciem prac nad rozwojem własnych produktów w tych dziedzinach. Nie wstrzymało to jednak rozwoju europejskiego rynku automatyki domowej. Wzrastało natomiast ryzyko, że europejskim standardem zostanie system magistralny spoza Europy, taki jak LON czy CeBUS.

Szczególnie istotne było powiązanie jednej w skali europy, znormalizowanej platformy systemu HBES. Ten wspólny standard powinien być zgodny ze wszystkimi aplikacjami, dostępnymi na rynku budowlanym. Kolejnym istotnym aspektem stało się pokonanie standardów z innych części świata. Okazało się, że sprzymierzeńcami EIB w osiągnięciu tych zamierzeń są Batibus Club International i EHSA. Wiodący członkowie tych stowarzyszeń podjęli decyzję o powołaniu nowej organizacji o nazwie „Konnex Association”.

Technologia Konnex będzie bazować na stabilnych zasadach standardu EIB i poszerzy zakres funkcjonalności o wymienione wcześniej elementy.

 Producenci elementów KNX

Producent

Kraj

_
3Atel S.A. Spain
A
ABB Oy, Drives Finland
ABB S.p.A. Italy
ABB Schweiz Ltd. Switzerland
ABB Stotz-Kontakt GmbH Germany
ABUS Security-Center GmbH & Co. KG Germany
Acotel Engineering and Manufacturing (AEM) SpA Italy
Acrel Co.,Ltd China
ACX GmbH Germany
Adiutec AG Switzerland
AFG Arbonia Forster Riesa GmbH Germany
Agenor automatika d.o.o. Croatia
Agentilo GmbH Germany
AGFEO GmbH & Co. KG Germany
Air-On AG Switzerland
Airmaster A/S Denmark
Albrecht Jung GmbH & Co. KG Germany
Algodue Elettronica srl Italy
Altenburger Electronic GmbH Germany
Alton Electronics & Electricals Pvt. Ltd. India
Altra Corporacion Empresarial S.L. Spain
Alzinger & Vogel Softwareentwicklung GmbH Germany
Amaisys Technologies S.L. Spain
AMBER wireless Germany
ambiHome GmbH Germany
AMC Datensysteme GmbH Germany
AMX LLC United States
Apricum d.o.o. Croatia
APT GmbH Germany
Architecture Numérique France
arcus-eds GmbH Germany
ATEIS Middle East FZCO United Arab Emirates
Aumüller Aumatic GmbH Germany
Aurex Industries, Inc. Taiwan
Automated Buildings Company Saudi Arabia
Automation Specialists India PVT LTD. India
AV Stumpfl GmbH Austria
B
b.a.b-technologie GmbH Germany
b+b Automations- und Steuerungstechnik GmbH Germany
Basalte bvba Belgium
Becker-Antriebe GmbH Germany
Belcom Cables Ltd. United Kingdom
Belden Wire & Cable B.V. United Kingdom
Berker GmbH & Co. KG Germany
Bertelli & Partners Italy
Bilton International Austria
Bischoff Elektronik GmbH Germany
BitWise Controls, LLC United States
Bleu Comm’ Azur EURL France
Blumotix s.r.l. Italy
BMS – Building Management Systems Germany
Bosch & Siemens Hausgeräte GmbH Germany
Bosch Thermotechnik GmbH Germany
BPT S.p.A. a Socio Unico Italy
Bridges Electronic Technology PTY Ltd China
Brück Electronic GmbH (B.E.G.) Germany
Bticino s.p.a. Italy
Bubendorff France
Busch – Jaeger Elektro GmbH Germany
C
Callom GmbH Germany
CANST CORP. Canada
Carel Industries S.p.A. Italy
CD Innovation LTD Israel
Ce2 GmbH Austria
CIAT France
CILLICHEMIE ITALIANA s.r.l. Italy
ClicHome Italy
CM Security GmbH & Co. KG Germany
ComfortClick Slovenia
Commax Korea
Condev-Automation GmbH Germany
Consorzio Terranuova Italy
Control4 EMEA Limited United Kingdom
CONTROLtronic GmbH Germany
Coster Tecnologie Elettroniche S.p.A. Italy
CP Electronics United Kingdom
Crestron International Belgium
Cytech Technology Pte Ltd. Singapore
CYTEL Technology AG Germany
D
Daikin Industries Ltd Japan
dakanimo GmbH Germany
Dallmeier electronic GmbH & Co. KG Germany
Data Design System GmbH Germany
Datec Electronic AG Switzerland
Dätwyler Cables Switzerland
Dehn + Söhne GmbH & Co. KG Germany
Delta Dore S.A. France
DGA – Gebäudeautomation Deutschland GmbH Germany
Dialogic Systems GmbH & Co. KG Germany
Digital Elektronik Ges. m.b.H. Austria
Dinitel 2000 S.A. Spain
Dinuy S.A. Spain
DIVUS GmbH Italy
DKX TECH Solutions and Systems, S.L. Spain
Dobiss bvba Belgium
Domatica – Global Solutions S.A. Portugal
Domofox s.r.l. Italy
Domotica Labs S.r.L. Italy
DOMOTIK Spain
DUOTECNO bvba Belgium
Durable Technologies Ltd. United Kingdom
E
E.G.E. New Caledonia
EAE Enerji Aydinlatma Elektrik San. ve Tic. A.S. Turkey
EAS SYSTEMS GmbH Germany
easyMOBIZ mobile IT solutions GmbH Austria
Eberle Controls GmbH Germany
ECE Wurmitzer GmbH Austria
Eelectron srl Italy
EIBMARKT GmbH Germany
EiMSIG – eine Marke der EFP GmbH Germany
Elaborated Networks GmbH Germany
ELAN Home Systems United States
Elbex Technologies BVBA Belgium
ELDAT GmbH Germany
Electrak United Kingdom
Electrium Sales Limited United Kingdom
Electroacustica General Iberica S.A. Spain
Electrónica Integral de Sonido S.A. Spain
elero GmbH Germany
ELKA-Elektronik GmbH Germany
ELMOS Semiconductor AG Germany
Elsner Elektronik GmbH Germany
ELSON Electronica S.A. Spain
Elster SAS Division CORONIS France
Embedded Systems, SIA Latvia
Emcom Technology Inc. Taiwan
EMT Controls Turkey
EMU Electronic AG Switzerland
Enertex Bayern GmbH Germany
EnOcean GmbH Germany
ER Systems SA Switzerland
ERGO3 Switzerland
ESA elettronica S.p.A. Italy
Esylux GmbH Germany
Etman electric (shanghai) Co.,Ltd. China
EUROtronic Technology GmbH Germany
Eutelsat SA France
Exor International S.p.A. Italy
F
F.W. Oventrop KG Germany
FB Project S.r.l. Italy
FEEL s.r.l Italy
Feller AG Switzerland
FieldServer Technologies United States
Fineline United Kingdom
Flexible & Specialist Cables (Caplink Ltd) United Kingdom
Franke Aquarotter GmbH Germany
Fujian Star-net Evideo Information System Co., Ltd. China
Fujitsu General Limited Japan
function Technology AS Norway
G
GDS Digital Systems Ltd. Greece
Gefen LLC. United States
GePro Gesellschaft für Prozeßtechnik mbH Germany
GEVA automation GmbH Germany
Gewiss S.p.A. Italy
GFS GmbH Germany
Gira Giersiepen GmbH & Co. KG Germany
GM Modular Pvt. Ltd. India
GORDIC spol. s r. o. Czech Republic
Griesser Electronic AG Switzerland
Guang Zhou Rishun Electronic Technology CO., Ltd. China
Guangzhou Hedong Electronics Co. Ltd. (HDL) China
Guangzhou SeaWin Electrical Technologies Co., Ltd. China
Guangzhou Tantron Electronic Co. Ltd. China
H
Hager Holding GmbH France
Hefei Ecolite Information Technology Co., Ltd China
Heinemann GmbH Germany
Heizkorper Prolux AG Switzerland
Helios Ventilatoren GmbH + Co KG Germany
Heliotherm Wärmepumpentechnik Ges.m.b.H. Austria
HEP Tech. Co. Ltd. Taiwan
Herbert Waldmann GmbH & Co. KG Germany
Herholdt Controls srl Italy
Hermos AG Germany
Home Systems Consulting SpA Italy
home2net GmbH Germany
Hugo Müller GmbH & Co. KG Germany
Hunter Douglas Europe BV Netherlands
Hunza Productions Ltd. New Zealand
I
ib company GmbH Germany
ICONAG-Leittechnik GmbH Germany
Iddero Spain
IDGS bvba Belgium
IDOM Concept France
iKNiX Germany
Illumination Network Systems GmbH Austria
Inaccess Networks S.A. Greece
Infineon Technologies AG Germany
Ingenium Ingeniería y Domótica S.L. Spain
InnoTeam bv Netherlands
Insta Elektro GmbH Germany
Intelis Bogdan Pietrzyk Poland
Intesis Software s.l. Spain
IPAS GmbH Germany
IRCA SpA – Zoppas Industries Italy
iRidium Mobile Ltd. Russian Federation
ise Individuelle Software-Entwicklung GmbH Germany
ISER Tech srl Italy
iSimplex Portugal
IT Gesellschaft für Informationstechnik mbH Germany
J
JoongAng Control Co., Ltd. Korea
Josef Barthelme GmbH & Co KG Germany
K
Kalpa srl Italy
KeenTech CORP. Canada
Kellendonk Elektronik GmbH Germany
KERMI GmbH Germany
KNX Engineering Pty/Ltd Australia
Kremmel & Schneider GmbH Austria
L
LABIO Spain
LARS Andrzej Szymański Poland
LDS Intelligence Technology (Shanghai) Co. Ltd. China
Legrand S.A. France
lesswire AG Germany
LG Electronics Korea
LIFEDOMUS France
Lingg & Janke OHG Germany
Lite-Puter Enterprise Co. Ltd. Taiwan
Lithoss Belgium
LOYTEC electronics GmbH Austria
Lutron Electronics Co., Inc. United States
Luxurite UK Ltd China
M
M. Züblin AG Switzerland
M2I corporation Korea
MACTECH Co. Ltd. Saudi Arabia
Makel Elektrik Malz. San. Tic. A.S. Turkey
Mavili Elektronik Ticaret ve Sanayi A.S. Turkey
MBS GmbH Germany
MDT technologies GmbH Germany
Menerga d.o.o. Slovenia
Menred automation system (Shanghai) Co., Ltd China
Merten GmbH Germany
MIDEA Heating & Ventilating Equipment CO.LTD. China
Mnextec Inc Korea
Möhlenhoff GmbH Germany
MTC maintronic GmbH Germany
mySmart CTI Australia
N
Nagel Elektroanlagen Germany
Nanjing Tiansu Automation Control System Co. Ltd. China
NanoSense France
Naronic AB Sweden
Nautibus electronic GmbH Germany
NETxAutomation Software GmbH Austria
Newron System France
NEXKON srl Italy
Ningbo Dooya Mechanic & Electronic Technology Co., Ltd. China
Nomics sa Belgium
Nomos System AG Switzerland
Nordwestdeutsche Zählerrevision GmbH & Co. KG Germany
Normalux Spain
NuVo Technologies, a Division of Legrand Home Systems Inc. United States
nxtControl GmbH Austria
O
Omniabit s.r.l. Italy
ON Semiconductor Belgium
Opternus Components GmbH Germany
Option NV Belgium
Orion Systems A/S Denmark
Otto Solutions PTE Ltd. Singapore
P
P. Lemmens Company Belgium
P5 Kft Hungary
Panasonic Corporation Japan
Philips Australia
Pipelife Nederland B.V. Netherlands
POOHCO Miroslaw Michalski Poland
preussen automation GmbH Germany
Progea Srl Italy
Pulsar Engineering srl Italy
Q
Qing Cables Ltd United Kingdom
R
Rademacher Geräte Elektronik GmbH Germany
Radiocrafts AS Norway
Remeha B.V. Netherlands
Remote Technologies Inc DBA: RTI United States
Renson Ventilation NV Belgium
Research & Production Association Russian Federation
Revox GmbH Germany
Ritto GmbH & Co. KG Germany
Russound, Inc United States
S
S. Siedle & Söhne, Telefon- und Telegraphenwerke OHG Germany
SATEL sp. z o.o. Poland
Savant Systems, LLC United States
SBS S.p.A. Italy
Schenker Storen AG Switzerland
Schneider Electric Danmark A/S Denmark
Schneider Electric Industries S.A. France
Schrack Technik GmbH Austria
Schüco International KG Germany
ScreenTronic GmbH Germany
SCS Cable China
SDATAWAY SA Switzerland
se Lightmanagement AG Switzerland
Sensinum sp. z o.o. Poland
Sensio AS Norway
Servodan A/S Denmark
Seyoung Electronics (Guangzhou) Co., Ltd. China
Shaanxi Zhiheng Control Equipment Engineering Co., Ltd. China
Shanghai FU CHENG Trading Co.,Ltd. China
Shanghai Kanontec Electronic Technology CO., Ltd China
Shanghai LongChuang Automation Control System Co., Ltd. China
Shenzhen Fanhai Sanjiang Electronics Co., Ltd. China
Shenzhen Huayuan Display Co., Ltd. China
Shenzhen Sunricher Technology Limited China
Shifra Smart Solutions United Arab Emirates
Sichuan Jiuzhou Optoelectronic Technology Co.,Ltd China
Siemens AG Germany
Siemens Schweiz AG Switzerland
Simon S.A. Spain
Sinapsi srl Italy
SIRLAN Technologies France
Smart-Solution Group Limited China
SMARVIS GmbH Germany
Somfy GmbH Germany
Sommer Antriebs- und Funktechnik GmbH Germany
Sontay Ltd United Kingdom
Steinel GmbH Germany
STG-BEIKIRCH GmbH & Co. KG Germany
Stiebel Eltron GmbH & Co. KG Germany
STMicroelectronics Application GmbH Germany
Systec Intelligent Building Technology (Tianjin) Co. Ltd China
T
T2M2 GmbH Germany
TA Heimeier GmbH Germany
Tapko Technologies GmbH Germany
Targa GmbH Germany
tci GmbH Germany
Tecalor GmbH Germany
Tejas Innovative Solutions Pvt Ltd India
TEKNOS Technologic Systems Industry and Trade Limited Company Turkey
TENSE Top Design Switches BVBA Belgium
Theben AG Germany
Theben HTS AG Switzerland
THERMOKON Sensortechnik GmbH Germany
Think Simple SRL Italy
Tianjin Peiying System Engineering Co.,LTD China
tisco GmbH Austria
TOKKA SP. z o.o. Poland
Top Services Austria
Trebor Automation AB Sweden
Tri plus grupa d.o.o. Croatia
Tridium Europe Ltd United Kingdom
Tridonic GmbH & Co. KG Austria
trivum technologies GmbH Germany
U
UNI-TEC Dorian Klimczyk Poland
Universal Remote control, Inc. (URC) United States
Uponor corporation Finland
Urmet Electronics Ltd China
V
Vaillant GmbH Germany
VANTAGE EMEA nv Belgium
VELUX A/S Denmark
Vemer SPA Italy
Vestamatic GmbH Germany
Viatron GmbH Germany
Video-Star Electronics Co. Ltd. China
VIDEOCOM Elektronik ve Bilgisayar A.S. Turkey
Viega GmbH & Co. KG Germany
Viessmann Elektronik GmbH Germany
VIKO Elektrik Elektronik End. San. Ve Tic A.S. Turkey
Vimar SpA. Italy
VISAM GmbH Germany
Vitheia AS Norway
VITY France
W
Wago Kontakttechnik GmbH Germany
WAREMA Renkhoff SE Germany
Weinzierl Engineering GmbH Germany
Wieland Electric GmbH Germany
Wilhelm Huber + Söhne GmbH & Co. KG Germany
Wilhelm Rutenbeck GmbH & Co. Germany
WindowMaster A/S Denmark
Woertz AG Germany
Wolf Heiztechnik GmbH Germany
Y
Yönnet Bilisim Yazilim Egt. ve Dan. Hizm. Ltd. Sti. Turkey
Z
Z2 GmbH Switzerland
Zennio Avance y Tecnología s.l. Spain
ZF Friedrichshafen AG Germany
ZidaTech AG Switzerland
Zumtobel AG Austria

źródło: knx.org

 

Wstecz

 

Pokaż komentarze
Ukryj komentarze


Systemy Inteligentny Dom w Polsce, APA- VISION, F & F F&Home, Fibar Group - FIBARO, Z-Wave, HOMIQ, KOHER [Verso Technologies], DOMITO, Nexwell Engineering - NEXO, SAB SOLUTIONS, Synergia Tech - Synergia Home, Delta Dore, Sonos,Amazon Echo - Alexa, Google home, Majel, Bixby, SIRI, RTI, Speakercraft, Crestron, 3ID - GHC (GSM Home Control),Active Control - System automatyki GENUS,ATS - Kontrolery LAN, Automatyka Control - AMPIO iDOM, CITS - System automatyki CONHOME CYBERBUDYNEK - HOMS, Dom na sms, EAE Elektronik - Radiowy system automatyki domowej, Elektro System, Gryf Elektryk - IUVO, HAPCAN, iSys - eHouse, K&K Elektronik, S.T. Elektronik - HAS, Zetkom - STERBOX, Canathome, LCN, Hausbus, Schnittstellen, Domotik, Caraca, Cebus, KNX, LNO, Smarthome, x10, Dupline PDF, Dupline, Gavazzi-automation